loadingimg

Wczytuję dane...
 • Rejestracja

Logowanie za pomocą kont zewnętrznych:

Archiwum
 • 2017
 • 2016
Na co zwrócić uwagę kupując uprząż wspinaczkową?
 • Uprząż wspinaczkowa powinna nam przede wszystkim gwarantować bezpieczeństwo i komfort. Przed jej zakupem musimy się zastanowić, ile klamer będzie nam potrzeba - zależy to od tego, gdzie i w jakich warunkach chcemy się wspinać. Musimy wybrać, na jaki rodzaj uprzęży się zdecydujemy. Do wyboru mamy cztery: biodrową, pełną, górną oraz jednorozmiarową. W niniejszym artykule znajdą Państwo garść najważniejszych wskazówek na temat tego, jak dobrać uprząż wspinaczkową tak, aby była dostosowana do naszych potrzeb...

  Uprząż biodrowa

  Uprzęże biodrowe dzielimy na te, które są w pełni regulowane (czyli z regulacją zarówno części biodrowej, jak i nogawek), oraz na te, w których regulacja obejmuje jedynie obszar bioder. Oba rodzaje polecane są wszystkim wspinaczom, niezależnie od stopnia ich zaawansowania.

  Uprząż biodrowa z całkowitą regulacją wyposażona jest w trzy klamry. Dwie znajdują się na nogawce lewej i nogawce prawej, a trzecia – na pasie biodrowym. Oba te rozwiązania sprawdzają się zwłaszcza w trakcie wspinaczki podczas chłodniejszej pogody oraz w wyższych partiach gór. Dlaczego? Otóż dzięki wspomnianym klamrom obwód jest większy i tym samym możemy ubrać na siebie cieplejszą i grubszą odzież. Co natomiast w przypadku, gdy zakładamy do tego kurtkę puchową (podczas wspinaczki w zimie)? Wówczas należy zdecydować się na specjalny model z czterema klamrami..

  Uprząż biodrowa bez regulacji nogawek stosowana jest w halach wspinaczkowych, czyli na sztucznych ścianach. Znajduje także zastosowanie w skałach, kiedy pogoda jest naprawdę dobra. Tego typu uprząż inaczej określamy jako sportową.

  Uprząż pełna

  Ten rodzaj uprzęży dominował, zanim spopularyzowana została uprząż biodrowa. Uprząż pełną uważa się za bezpieczniejszą, natomiast biodrową – za wygodniejszą. Uprząż pełna posiada te same elementy, co biodrowa, a do tego wyposażona jest w pas piersiowy. Poleca się ją zwłaszcza początkującym oraz dzieciom do 11 roku życia.

  Uprząż górna

  Uprząż górną inaczej nazywamy pasem piersiowym. Łączymy ją z uprzężą biodrową. Dzięki temu ma ona dokładnie takie zastosowanie, jak uprząż pełna. Przy czym w tym przypadku – jeśli zachodzi taka potrzeba – możemy zdjąć pas biodrowy.

  Uprząż jednorozmiarowa

  Budowa tego rodzaju uprzęży umożliwia ich swobodną regulację. Dlatego właśnie określamy je jako jednorozmiarowe - z powyższego powodu występują tylko w jednym rozmiarze. Wprawdzie nie są zbyt wygodne, jednakże zapewniają nam odpowiednie bezpieczeństwo. Świetnie sprawdzają się w parkach linowych, ale unikajmy ich używania w górach.

  Ilość klamer

  Generalnie uprzęże z czterema klamrami, jak już zostało wspomniane, zakładamy w zimie. Modele z trzema klamrami służą nam w górach i skałach, a także w halach. Natomiast wersji jednoklamrowych używamy wtedy, kiedy wspinamy się w skałach albo po sztucznych ścianach.

  Znakomite uprzęże uznanych producentów zakupicie Państwo w sklepie Negra Sport.

2017-02-09 15:24:49