loadingimg

Wczytuję dane...
 • Rejestracja

Logowanie za pomocą kont zewnętrznych:

Archiwum
 • 2017
 • 2016
Czym kierować się przy zakupie plecaka biegowego?
 • Porządny plecak biegowy jest potrzebny nie tylko w trakcie maratonów czy półmaratonów. Przydaje się także podczas codziennych treningów. Musimy wybrać taki plecak do biegania, w którym zmieścimy kurtkę, bukłak z wodą, niezbędne podczas długich tras pożywienie, a także pewne środki medyczne, które ochronią nas przed ewentualnymi kontuzjami. Jednocześnie tego typu produkt nie może być za bardzo pojemny – kiedy biegamy, to przedmioty znajdujące się w plecaku nie powinny uderzać o nasze plecy ani o siebie nawzajem, muszą być odpowiednio amortyzowane. Duże znaczenie mają też elementy, za pomocą których możemy przymocować poszczególne rzeczy. Poniżej przedstawiamy porady, które ułatwią wybór właściwego plecaka biegowego.

  Pojemność
  Plecak do biegania może mieć pojemność od kilku do kilkunastu litrów. Oczywiście większe plecaki sprawdzają się podczas długich tras, a mniejsze podczas krótszych. Niektórzy początkujący biegacze popełniają błąd, który polega na tym, że kupują za duży plecak. Wychodzą oni z mylnego założenia, że na niewielkich dystansach będą pakować do niego mniej mniej rzeczy. Należy jednak wiedzieć, że plecaków o dużej pojemności używamy jedynie na najdłuższych trasach, na mniejszych zaś powodują one u biegacza jedynie dyskomfort.

  Podczas biegu średniej długości wystarczy nam plecak o pojemności od 5 do 7 litrów. Spokojnie zmieścimy w nim wodę w bukłaku, kurtkę, batony, a nawet czołówkę. Najlepiej zdecydować się na produkt z uchwytami na dodatkowe bidony. Na dłuższe dystanse zabieramy ze sobą plecak o pojemności od 10 do 12 litrów. Jego przykładowa zawartość to dwulitrowy bukłak, pożywienie, bluza i kurtka, spodnie (na wypadek deszczu), mała apteczka, czapka, rękawiczki. Plecaki tej wielkości potrzebne są nam także wtedy, kiedy podczas biegu o krótszej długości wymagane jest większe wyposażenie, np. ze względu na panujące na danym terenie warunki atmosferyczne.W trakcie biegów w górach należy mieć ze sobą jeszcze większe plecaki, nawet o pojemności 15 litrów i więcej – w tym przypadku znacząco wzrasta ilość przedmiotów, które musimy zabrać.

  Kieszenie
  W dobrych plecakach biegowych znajduje się wiele różnego rodzaju kieszeni. Wynika to z tego, że wszystkie elementy musimy rozmieścić tak, żeby nie przemieszczały się i nie obijały się o siebie, kiedy biegniemy. Kieszonki powinny być tak ułożone, abyśmy mogli z nich wygodnie wyciągać pojemnik z napojem i przekąski energetyczne. Pamiętajmy, że w głównej komorze nie umieszczamy pożywienia, tylko rzeczy, których rzadziej używamy. Bardzo przydatna jest kieszonka na zamek – do niej wkładamy klucze i portfel. Dzięki temu mamy pewność, że przedmioty te nie wypadną w trakcie wyciągania wody czy jedzenia.

  O czym jeszcze pamiętać?
  Osoby biegające z kijami powinny wybrać plecak ze specjalnymi uchwytami, do których możemy je przymocować. Warto też wiedzieć, że pewną konkurencję dla plecaków stanowią niedużych rozmiarów kamizelki biegowe. Ich zaletą jest fakt, że bardzo dobrze rozkładają ciężar.

2017-01-25 11:47:54