loadingimg

Wczytuję dane...
 • Rejestracja

Logowanie za pomocą kont zewnętrznych:

Archiwum
 • 2017
 • 2016
Na jaki rodzaj kasku narciarskiego się zdecydować?
 • Kask stanowi podstawowe zabezpieczenie podczas jazdy na nartach. Dlatego tak ważne jest to, aby zakupić odpowiedni dla siebie model. Przede wszystkim należy wybrać kask o właściwym rozmiarze. Powinniśmy też zwrócić uwagę na inne elementy, takie jak typ kasku, rodzaj szybek, o których piszemy poniżej.


  Konstrukcja kasku narciarskiego


  Zadaniem skorupy zewnętrznej kasku jest tłumienie wstrząsów i drgań. Musi ona być jednocześnie lekka i twarda. Z jakich materiałów powinna być więc wyprodukowana, aby spełniała te kryteria? Najlepiej sprawdzają się włókna węglowe bądź szklane (ABS), materiały termoplastyczne albo warstwy minerałów, takie jak polikarbon, karbon, szkłolaminat. Na skorupie muszą znajdować się otwory wentylacyjne z możliwością regulacji za pomocą np. pokręteł. Skorupa wewnętrzna, którą wykonuje się przeważnie z polistyrenu, powinna skutecznie odprowadzać wilgoć na zewnątrz. Przed zakupem kasku sprawdźmy, czy znajdującą się w środku kasku podszewkę można wyciągać na zewnątrz – gdyby była przytwierdzona, to nie moglibyśmy jej wyprać.


  Rodzaje kasków


  Występuje kilka odmian kasku narciarskiego: z pełną skorupą, z niepełną skorupą, ze szczęką. W przypadku pierwszego z wymienionych rodzajów skorupa zabezpiecza uszy oraz głowę. Taki kask noszą zwykle doświadczeni narciarze. W kaskach z niepełną skorupą ich twarda część obejmuje tylko głowę, zaś osłona uszu wykonana jest z miękkich materiałów. Używają ich osoby, które zaczynają swoją przygodę z narciarstwem. Kask ze szczęką, jak sama jego nazwa wskazuje, wyposażony jest dodatkowo w element chroniący naszą szczękę. Korzystają z niego np. narciarze wyczynowi.


  Kaski dla dzieci


  Kaski narciarskie dzielimy na juniorskie oraz dla dorosłych. Jeśli chodzi o te pierwsze, to pamiętajmy, aby przy zakupie sprawdzić, czy posiadają odpowiednie atesty. Ważne jest też, aby wyposażone były w zapięcia pod głową. Ponadto powinny mieć regulację obwodu głowy. W przypadku dzieci najlepiej sprawdzają się kaski lekkie i przewiewne. Co ważne: nie należy kupować za dużego kasku z myślą o tym, że nasz syn albo córka niedługo podrośnie. Rozmiar musi być dokładnie dopasowany – głowę mierzymy ponad skroniami – dzięki czemu będzie stanowić właściwe zabezpieczenie.


  Dodatki


  Kaski wyposażone są często w różnego rodzaju dodatki. Mogą to być klamry zatrzaskowe, ułatwiające ściąganie kasku. Dla osób, które podczas zjazdów lubią słuchać muzyki, przygotowane zostały modele z zestawem audio. Warto zakupić kask z odblaskami, które zwiększą nasze bezpieczeństwo, gdy niebo jest mocno zachmurzone, a trasa znajduje się w cieniu. W przypadku, gdy przeszkadzają nam promienie słoneczne, zdecydujmy się na model z daszkiem.


  O czym pamiętać w trakcie mierzenia kasku?


  Podczas przymierzania kasku sprawdźmy zwłaszcza to, czy – już po zapięciu – trzyma się on sztywno na naszej głowie. Jeżeli czujemy ucisk w jakimś miejscu, to znaczy, że dany model jest dla nas nieodpowiedni. Poza tym kask nie powinien odstawać, szczególnie w okolicach uszu – musi dobrze przylegać do głowy. Pamiętajmy, że jeśli jeździmy z czapką pod kaskiem, to powinniśmy ją ubrać również podczas jego mierzenia, gdyż czapka zmienia obwód głowy.


2017-01-11 13:25:29