loadingimg

Wczytuję dane...
 • Rejestracja

Logowanie za pomocą kont zewnętrznych:

Archiwum
 • 2017
 • 2016
Jaką lodówkę turystyczną wybrać?
 • Kiedy wyruszamy na wycieczkę autem i zamierzamy więcej czasu spędzić pod namiotami albo na kempingu, to warto wziąć ze sobą lodówkę turystyczną, dzięki której nasze produkty spożywcze będą utrzymane w dobrym stanie przez dłuższy czas. Oczywiście niekiedy też korzystamy z niej tylko po to, żeby np. schłodzić napoje podczas upalnej pogody. Czym powinniśmy się kierować przy zakupie tego rodzaju urządzenia? Należy dopasować jego wielkość i temperaturę chłodzenia do naszych potrzeb i do ilości osób, które będą z niego korzystać. Wybieramy pomiędzy lodówkami elektrycznymi, lodówkami na gaz oraz lodówkami, w których niska temperatura utrzymywana jest dzięki wkładom chłodzącym. Poniżej porównujemy je ze sobą i radzimy, jak wybrać najlepszy model.


  Lodówka elektryczna


  Dużą zaletą tego urządzenia jest to, że możemy je podłączyć w naszym samochodzie do gniazdka zapalniczki. Co ciekawe lodówki elektryczne wykorzystujemy nie tylko w celu chłodzenia produktów spożywczych, ale też po to, aby je ogrzać. Wynika to z faktu, że większość tego typu urządzeń opartych jest na technologii termoelektrycznej. Uniwersalność lodówek elektrycznych stanowi duże ułatwienie w trakcie podróży. Dzięki wspomnianej opcji nie musimy dodatkowo kupować palnika, rozpalać ogniska za każdym razem, kiedy chcemy ugotować wodę na herbatę. Należy jednak wiedzieć, że lodówki zasilane na prąd elektryczny przeważnie dość sporo ważą.


  Lodówka z wkładem chłodzącym


  Niska temperatura utrzymuje się w lodówce z wkładem przez dłuższy czas dzięki temu, iż obudowa urządzenia zaizolowana jest styropianem albo pianką poliuratenową. Jednakże wkład, który umieszczamy w niej, musi wcześniej przez jakiś czas znajdować się w zwykłej lodówce. Modele na wkład chłodzący polecamy raczej na krótsze wycieczki, ponieważ po kilkunastu godzinach właściwie przestają chłodzić. Do ich zalet należy z pewnością niewysoka cena. Poza tym są znacznie lżejsze od swoich odpowiedników opartych na energii elektrycznej.


  Lodówka zasilana na gaz


  Lodówki gazowe utrzymują chłód przez długi czas. Zasilane są na ogół za pomocą amoniaku i zwykle można je także podłączać do gniazdek samochodowych. Musimy się jednak liczyć z tym, że chcąc nabyć tego rodzaju produkt, będziemy musieli wydać więcej pieniędzy niż na wyżej wymienione lodówki.


  Temperatura chłodzenia i pojemność


  Oczywiście jeśli chcemy tylko schłodzić wodę czy sok, kiedy się opalamy, to zdecydujmy się na produkt, w którym temperatura utrzymuje się na poziomie kilku dodatnich stopni Celsjusza. Natomiast w przypadku, gdy potrzebujemy zamrozić pożywienie, np. podczas dłuższej wyprawy, wybierzmy lodówkę, w której temperatura wynosi nawet minus kilkanaście stopni.

  Należy też ocenić to, jak dużego urządzenia będziemy potrzebować. Parę butelek zmieści się w mniejszych lodówkach, takich kilkunastolitrowych. Największe urządzenia – o pojemności nawet 50 litrów – polecane są liczniejszym grupom.

2017-01-05 08:41:48